​KOBİA-ya mart-aprel aylarında 1300-dən çox müraciət daxil olub 07.05.20
Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) bu ilin mart-aprel ayları ərzində 746 müraciət daxil olub.
Daxil olmuş müraciətlərin 370-ə yaxını koronavirus pandemiyası və bununla əlaqəli məsələlər, o cümlədən pandemiya səbəbindən sahibkarların qarşılaşdıqları çətinliklər və sahibkarlara dövlətin maliyyə-iqtisadi dəstək tədbirləri ilə bağlıdır. Müraciətlərin 225-i sahibkarlığın inkişafı, 105-i sahibkarlıqla bağlı yaranmış problemlər, 50-si KOBİA-nın sahibkarlara göstərdiyi dəstək və xidmətlər, eləcə də digər məsələlərlə əlaqədardır.
Mart-aprel ayları ərzində KOBİA-nın 131 Çağrı Mərkəzinə isə 598 müraciət daxil olub. Müraciətlərin 299-u koronavirus pandemiyası və bununla bağlı məsələlər, o cümlədən pandemiya ilə əlaqədar sahibkarların qarşılaşdıqları çətinliklər və onlara göstərilən maliyyə-iqtisadi dəstək tədbirləri, 71-i biznesə başlanılması və mövcud sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsinə dəstək göstərilməsi, 228-i isə Agentliyin dəstək mexanizmləri, güzəştli maliyyəyə çıxış, əməkdaşlıq və digər məsələlərlə bağlıdır.
KOBİA-ya daxil olmuş müraciətlər qanunvericiliyə uyğun olaraq cavablandırılıb, araşdırma tələb edən müraciətlər isə Agentliyin struktur bölmələri tərəfindən araşdırıldıqdan sonra sahibkarlara müvafiq məlumat verilib.

From March to April this year, the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) of the Republic of Azerbaijan received 746 applications regarding the following concerns, 370 - coronavirus pandemic and related issues, including the difficulties faced by entrepreneurs due to the pandemic, and available state and financial support measures for entrepreneurs, 225 - development of entrepreneurship, 105 – entrepreneurship related issues, 50 - support and services provided by SMBDA to entrepreneurs, as well as other matters.
During March-April, SMBDA received 598 applications at Call Center (131) with the following applications (299 - coronavirus pandemic and related issues, including the difficulties faced by entrepreneurs due to the pandemic and the financial support measures provided to them, 71 - support to start a business and expand existing businesses, 228 - the Agency's support mechanisms, access to finance, cooperation and other issues.
The applications received by SMBDA were answered in accordance with the legislation, and the applications requiring further investigation were reviewed by the structural units of the Agency and the relevant information was provided to the entrepreneurs.