ISO 14001 “Ətraf mühiti idarəetmə sisteminə olan tələbatlar” sertifikatı ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib 07.07.25
ISO 14001 “Ətraf mühiti idarəetmə sisteminə olan tələbatlar” sertifikatı ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin dəstəyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə sahibkarlar üçün “ISO 14001 “Ətraf mühiti idarəetmə sisteminə olan tələbatlar” sertifikatı” ilə bağlı maarifləndirici tədbir keçirilib.
Onlayn formatda təşkil olunmuş tədbirdə 30-a yaxın biznes subyekti, müvafiq qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə müəssisələrin resurslardan effektiv istifadə edilməsi və tullantıların azaldılması hesabına ətraf mühit performansını artırması, rəqabət üstünlükləri əldə etməsində və maraqlı tərəflərin inam və etibarını qazanmasında “ISO 14001 ətraf mühiti idarəetmə sistemləri”nin önəmi, sertifikatlaşdırma prosesi barədə məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, maarifləndirici tədbir Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə komissiyanın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Planı çərçivəsində təşkil olunub.

Awareness Event Held on the ISO 14001 “Environmental Management System Requirements” Certification 07.07.25
Awareness Event Held on the ISO 14001 “Environmental Management System Requirements” Certification
An awareness event on the ISO 14001 “Environmental Management System Requirements” certification was held for entrepreneurs with the support of the Ministry of Ecology and Natural Resources and organized by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA).
The event, conducted in an online format, brought together nearly 30 business entities and representatives of relevant institutions.
During the session, participants were informed about the significance of ISO 14001 Environmental Management Systems in enhancing environmental performance through efficient resource use and waste reduction, as well as in gaining competitive advantages and building trust with stakeholders. The certification process was also discussed in detail, and participants' questions were addressed.
It should be noted that the awareness event was held within the framework of the 2025 Action Plan of the “Corporate Governance, Investment, and Corporate Social Responsibility” working group under the Commission on Business Environment and International Rankings.